Piekielnie ciężki 9. Cross Festiwalu nad Pilicą dla biegaczy

22 sierpnia w Nowym Mieście nad Pilicą odbyła się dziewiąta edycja Cross Festiwalu dedykowana biegaczom długodystansowym organizowana przez Stowarzyszenie Biegiem przez Polskę.
Zawodnicy rywalizowali na dystansach 10.5 km, w półmaratonie oraz maratonie.
Trasa poprowadzona leśnymi duktami, bardzo wysoka temperatura przekraczająca 30 stopni była nie lada utrudnieniem dla uczestników. Szczególnie maratończycy, którzy mieli do pokonania 42.195 km, musieli wykazać się doświadczeniem, wytrzymałością i hartem ducha.
Crossową Dychę wygrał Sylwester Ostrowski (Błędowska Wataha) z czasem 41.50 min, drugi był Karol Kuliński – 42.07 min, a trzeci na mecie zameldował się Maciej Żołnacz – 43.25 min.
Wśród kobiet najszybciej dystans 10.5 km pokonała Milena Grzesiak, osiągając wynik 53:50 min, druga na mecie była Weronika Kowalska – 58.09 min, a trzecia Anna Furmańska – 58.17 min.
Cross Półmaraton zdecydowanie wygrał Łukasz Zembik (Kambdża) – 1:26:16, drugi na mecie z rezultatem 1:27:11 był Grzegorz Neska, a na trzeciej pozycji dobiegł Krzysztof Wojtecki – 1:34:36.
Najszybsza z kobiet na tym dystansie Anna Sobańska rozprawiła się z 21.097 km w 1:57:41. Drugie miejsce zajęła Anna Świstak (KB Jogger Nowy Dwór Mazowiecki) – 2:11:08, a trzecia była Beata Arkuszyńska (Time4Running) – 2:12:11.
Morderczy dystans Cross Maratonu z wynikiem 3:18:46 najszybciej pokonał Damian Gala, drugi na mecie pojawił się Grzegorz Gaj (Borki Team) – 3:23:36, a trzecie miejsce przypadło Markowi Kucharskiemu – 3:25:27.
W klasyfikacji open kobiet mamy tylko dwie panie, które ukończyły maraton. Pierwsze miejsce zajęła Renata Ginszt (ATP Augustów) – 4:13:20, a drugie miejsce przypadło Katarzynie Bernardelli – 5:23:03.
Zawodnicy reprezentujący Łódź startowali na dystansie 42.195 km i zajęli fantastyczne miejsca:
1 miejsce kat. 18-29 lat mężczyźni – Przemysław Stupnowicz (KS Ultra Team Łódź)
2 miejsce kat. 30-39 lat mężczyźni – Arkadiusz Wojno (Droga Do Ultra)
4 miejsce kat. 30-39 lat mężczyźni – Michał Karwowski (KS Ultra Team Łódź)
1 miejsce kat. 50-59 lat mężczyźni – Jacek Kumidaj (KS Ultra Team Łódź)
2 miejsce kat. 50-59 lat mężczyźni – Andrzej Klimczewski (Forever Young Łódź)
3 miejsce kat. 50-59 lat mężczyźni – Krzysztof Łaski (Biegiem Po Piwo)
Podczas zawodów swój jubileusz obchodził maratończyk Tomasz Kraska (Nowe Miasto nad Pilicą), który przebiegł setny maraton. Zawodnikowi ukończenie tak niesamowitej liczby biegów na dystansie 42.195 km zajęło 10 lat.
Osiągnięcie to pozwala zawodnikowi ubiegać się o wpis na elitarną listę Klubu 100 Maratonów Polska przeznaczoną dla biegaczy, którzy pokonali sto lub więcej maratonów i ultramaratonów.
Do tej pory na wymienionej liście znajduję się zaledwie 182 zawodników i zawodniczek z naszego kraju.

Autor:

Przemysław Stupnowicz – zawodnik specjalizujący się w biegach długodystansowych, oraz trener przygotowania motorycznego i instruktor, sędzianordic walking. Autor książki Kod zwycięstwa. Jak ultramaratończycy pokonują swoje słabości.